Według tzw. „DSM-5”, klasyfikacji zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Stowarzyszenia Psychiatrycznego, 3 stopień autyzmu jest najwyższy, a dziecko najsilniej upośledzone.

W czerwcu 2024 w wydawanym przez MDPI czasopiśmie naukowym „Journal of Personalised Medicine” ukazała się publikacja naukowa pod tytułem „Cofnięcie Symptomów Autyzmu u Dwójajowych Bliźniąt poprzez zmiany stylu życia oraz warunków bytowych” (tytuł oryginalny Reversal of Autism Symptoms among Dizygotic Twins through a Personalized Lifestyle and Environmental Modification Approach: A Case Report and Review of the Literature.

Opis przypadku :
Dwujajowe bliźnięta dziewczynki zostały poczęte in vitro i urodzone w styczniu 2020 roku przez surogatkę, przez cesarskie cięcie. Noworodki urodziły się 2 miesiące przed terminem i przez ok. 3 tygodnie przebywały w inkubatorach. Między 3 a 6 miesiącem życia otrzymały wszystkie obowiązkowe szczepienia, a następnie do 14 miesiąca życia szczepione nie były z powodu głownie tzw. „pandemii Covid”. Wkrótce po urodzeniu u jednej z dziewczynek stwierdzono niedoczynność tarczycy, okazjonalne zaparcia lub biegunki. U drugiej dziewczynki również występowały zaparcia i biegunki plus słaby kontakt wzrokowy, problemy z karmieniem piersią oraz objawy niedociśnienie. Nie było większych problemów z jedzeniem i spaniem. Do 12 miesiąca dzieci były karmione naturalnym mlekiem. Po przejściu na mleko krowie u jednej dziewczynki stwierdzono nietolerancję plus dodatkowe symptomy w postaci niedociśnienia krwi, braku kontaktu wzrokowego, opóźnień w rozwoju mowy. U drugiego dziecka stwierdzono zaparcia, biegunki, niespokojne zachowania, problemy ze zmianą pozycji oraz opóźnienia w mowie. W marcu 2021 roku, czyli w 14 miesiącu życia dzieciom zaaplikowano w krótkim czasie zaległe szczepionki, których nie podano im z powodu tzw. „pandemii Covid”. Wkrótce potem u jednej z dziewczynek rodzice zauważyli znaczącą utratę umiejętności mówienia. Po 3 miesiącach, w lipcu 2021 roku stwierdzono, że 1,5 – roczna dziewczynka posługuje się zaledwie pojedyńczymi słowami. W związku z tymi niepokojącymi symptomami rodzice zdecydowali się na ocenę rozwoju dzieci przez specjalistów. W jej wyniku, w 20-stym miesiącu życia u bliźniąt stwierdzono autyzm 3-go stopnia. Po tej diagnozie rodzice z własnej kieszeni sfinansowali szereg specjalistycznych testów (genetycznych, krwi, moczu, włosów stolca, markerów). W wyniku tych testów stwierdzono, że obydwoje dzieci ma stały stan zapalny przewodu pokarmowego, zaburzenia poziomu kwasów omega 6 i 3, niskie poziomy witaminy C, B3, b12, kwasu alfalipidowego, glutationu, znaczącą ekspozycję organizmów na pleśń i grzyby, duże ilości wydalanego aluminium, dużą ilość glifosatu w moczu, wrażliwość na popularne jedzenie, Dodatkowo wiosną 2022 roku u obu dziewczynek stwierdzono problem z kontrolą ruchu gałek ocznych (ocular motor dysfunction).

Rodzice postanowili działać. Zatrudnili osobistego doradcę, który wlał w nic nadzieję, że przy odpowiednim podejściu i działaniach można cofnąć objawy autyzmu. To odpowiednie działanie miało polegać na usunięciu z otoczenia i organizmów dzieci tzw. „allostatycznego ładunku (allostatic load), czyli nagromadzonych w trakcie życia czynników, mogących wywoływać w organizmach stres, czy to psychiczny, czy fizyczny i osłabiać wewnętrzne siły organizmu w jego powrocie do naturalnego stanu, czyli zdrowia.
W tym celu rodzice wykonali następujące działania :
- za pomocą specjalnego testu dla nowych przypadków autyzmu (ABA) od 22 do 33 miesiąca życia bliźniąt kontrolowano stan dzieci.
-od 24 miesiąca zatrudniono terapeutę logopedę.
-wprowadzono rygorystyczną dietę. Wyeliminowano całkowicie glutaminian sodu, gluten, kazeinę, barwniki oraz żywność przetworzoną. Także maksymalnie ograniczono cukier. Karmiono dzieci domowym jedzeniem ze świeżych, naturalnych, nie przetworzonych produktów.
-wprowadzono suplementację kwasami Omega-3, multiwitaminami, witaminą D, karnityną, kwasem lewomefoliowym,
-przetestowano dzieci genomicznym testem IntelxxDNA, w wyniku czego stwierdzono zaburzony metabolizm serotoniny i zarekomendowano karmienie dietą bogatą w tryptofan, witaminy B6 i B12 oraz kwas foliowy. Zalecono również dietę bogatą w cholinę, betainę oraz włączenie soplówki jeżowatej i resolvin. -
zatrudniono specjalistów od terapii zajęciowej, którzy zastosowali technikę, poprawiającą neurosensoryczneą motorykę (MNRI Method)

-zatrudniono konsultanta do sprawdzenia domu, w którym mieszkała rodzina w zakresie jakości powietrza, pleśni, wilgoci i właściwej wentylacji.
-zatrudniono osteopatę do przeprowadzania zabiegów terapii czaszkowo-krzyżowej. Wyniki terapii: Do oceny stanu zdrowia dziecka autystycznego służy test ATEC. W teście tym dziecko autystyczne może otrzymać notę od 0 do 77 punktów. Im nota niższa, tym autyzm łagodniejszy.
Przed wdrożeniem przez rodziców opisanych działań, w marcu 2022 roku jedna dziewczynka uzyskała w teście ATEC 76 punktów, druga 43. Po opisanej, 18-miesięcznej terapii u pierwszej dziewczynki test wykazał 32 punkty (spadek o 44 punkty) i stan był stabilny do marca 2024, a u drugiej dziewczynki test wykazał 4 punkty ( spadek o 39 punktów) i również tyle wynosił w marcu 2024. Oprócz dramatycznie lepszych wyników testów ATEC stwierdzono znakomitą poprawę umiejętności społecznych u obu dzieci. Lekarze pediatrzy, którzy zbadali dziewczynkę z wynikiem 4 punktów stwierdzili że doszło do swoistego „cudu”. Dziecko to poddano dodatkowemu testowi klinicznemu ADOS-2 w którym stwierdzono, że zachowuje się praktycznie tak, jak normalne dziecko nie autystyczne.

Literatura :
1. Reversal of Autism Symptoms among Dizygotic Twins through a Personalized Lifestyle and Environmental Modification. Approach: A Case Report and Review of the Literature Christopher R. D’Adamo, Josephine L. Nelson, Sara N. Miller, Maria Rickert Hong, Elizabeth Lambert and Heather Tallman Ruhm
https://www.mdpi.com/2075-4426/14/6/641

Created by: cdx.pl